Fakty i mity na temat coachingu (film)

Pomimo stale zwiększającej się świadomości dotyczącej idei coachingu, a więc odróżniania go chociażby od doradztwa, nadal np. na forach internetowych można zaobserwować negatywne opinie na jego temat, bądź na temat osób coachów, przedstawiając ich jako „bajerantów wciskających kit” itp.
 
Z bólem muszę przyznać, że niestety w niektórych przypadkach te opinie mogą być uprawnione, gdyż zaobserwować można publiczną aktywność osób, które określają swoją działalność jako coaching, jednak z merytorycznego punktu widzenia, z coachingiem nie ma ona zbyt wiele wspólnego.
 
W mojej ocenie do 4 największych mitów na temat coachingu, które wymagają stałego rozwiewania, należy uświadomienie, że coach:
– nie doradza;
– nie wskazuje rozwiązań problemów;
– nie jest mówcą motywacyjnym;
– nie obiecuje odniesienia sukcesu.
 
A już na pewno nie głosi stwierdzeń w stylu: „Jak będziesz bardzo chciał/ciężko pracował itp., to możesz osiągnąć wszystko”.
 
Więcej przykładów faktów i mitów na temat coachingu i coachów znajdziecie w rozmowie, którą przeprowadził ze mną red. Tomasz Słodki ze Słodki Live.
 
Rozmowa dostępna jest na fanpage’u firmy Coaching&Mentoring na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/Coaching.Mentoring.Pawel.Olbrycht/videos/3477033805907215