Pułapka efektu nowości (FIlm)

Każdy z nas bez wątpienia zna uczucie ekscytacji związane z doświadczaniem zupełnie nowych doznań – czy to w sferze materialnej (np. kupna nowego samochodu) czy niematerialnej (np. nowego związku, czy podjęcia nowej pracy).

W ten sposób można wpaść w stan, jakim jest pułapka efektu nowości.

Może to dotyczyć zmiany pracy, partnera/partnerki, czy nawet kupowania nowych rzeczy.

Nasza psychika jest tak skonstruowana, że po pewnym czasie do każdej nowej rzeczy czy zjawiska, z czasem się przyzwyczajamy i nie wywołuje ona w nas takiej ekscytacji jak na początku. Po dogłębnej analizie może nawet okazać się, że stan sprzed danej zmiany był dla nas bardziej korzystny.

W dobie promowania w przestrzeni społecznej i medialnej postaw hedonistycznych i konsumpcjonistycznych można przeczytać/usłyszeć rady typu:

Twoja praca zaczyna Cię nudzić? – Zmień ją!

Do Twojego związku zaczęła wkradać się monotonia (co swoją drogą po pewnym czasie jest z psychologicznego punktu widzenia zupełnie normalnym zjawiskiem)? – Zmień partnera/partnerkę!

Jest spora szansa na to, że przynajmniej na początku wystąpi „efekt WOW! (czyli nowości)”, bo to, co nowe jest dla nas ekscytujące.

Po czasie nowa praca czy nowy partner/partnerka nie będą już tak ekscytujące jak na początku, a być może nawet będziemy tych zmian żałować, bo „wcześniej jednak było lepiej”.

A może w odwołaniu do powyższych przykładów wystarczyłoby „zwyczajnie” porozmawiać odpowiednio: z szefem czy partnerem/partnerką i byłoby możliwe wdrożenie poprzez korektę satysfakcjonujących dla nas zmian bez rewolucji życiowych i niejako zaczynania wszystkiego od początku?

Nie twierdzę, że nigdy nie należy dokonywać gruntownych zmian w naszym życiu, w końcu jako coach pracuję w obszarze zmiany.

Pytanie jednak:

Czy rewolucja jest zawsze lepsza niż korekta?

– Czy to co nowe/inne, jest z założenia lepsze?

– Czy w każdym przypadku dokonywanie zmian jest zasadne?

– W jaki sposób nie wpaść w pułapkę efektu nowości?

O tym usłyszycie więcej w rozmowie, którą przeprowadził ze mną red. Tomasz Słodki ze Słodki Live.

Rozmowa dostępna jest na fanpage’u firmy Coaching&Mentoring na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/Coaching.Mentoring.Pawel.Olbrycht/videos/931061704981483 

oraz profilu na Linkedin pod linkiem: https://www.linkedin.com/posts/pawel-olbrycht_zmiana-nowoagjafd-efektnowoagjci-activity-7038153524269957120-Olos?utm_source=share&utm_medium=member_desktop